#Článok 8

Svitá na lepší dôchodok

Svitá na lepší dôchodok

Svitá na lepšie nastavenie dôchodkov? Ak máš viac ako 30 rokov do dôchodku a práve skroluješ ďalej, počkaj, toto sa ťa zrejme bude týkať. Ak skroluješ a nemáš ešte 2. pilier, odporúčam nad tým pouvažovať.

Štát v posledných rokoch úplne rezignoval na kampaň o tom, aké dôležité je sporiť si na dôchodok, a zároveň ľudí nijako nemotivuje sporiť. A to napriek tomu, že štát sa o teba ani o mňa o 30 rokov nepostará. Nie žeby nechcel, ale nebude mať ako.

Našťastie je v hre pripravovaná dôchodková reforma.

Čo by mala riešiť a ako to pomôže:

1. započítané roky sporenia – aby sa nestávalo, že rovnaký minimálny dôchodok bude mať človek s hrubou mzdou vyše 900 eur a aj ten, ktorý platil odvody z malého, napríklad stoeurového úväzku

2. zrušenie zastropovania dôchodku – dôchodkový vek by mala určovať stredná dĺžka života, ktorá štatisticky rastie

3. prednastavená sporiaca stratégia – V roku 2013 vláda presunula 80 % sporiteľov do garantovaných fondov. Inštitút finančnej politiky vypočítal, že kvôli nesprávnemu fondu stratil priemerný sporiteľ v 2. pilieri za štyri roky až 1 500 eur svojich úspor. Ďakujeme. Teraz by sa to už stávať nemalo.

4. ETF v rámci 2. piliera – lacnejšie a efektívnejšie zhodnotenie úspor

5. možnosť za určitých podmienok vystúpiť zo sporenia

6. garancia výšky príspevku do 2. piliera – aby sporenie malo ešte väčší význam, príspevky nebudú znižované (ako to spravila v minulosti Ficova vláda)

7. meranie výkonnosti fondov – aby výkonnosť fondov nezaostávala za európskym priemerom

8. očakávaná výška dôchodku na výpise – aby som videl aký dôchodok mne ako sporiteľovi aktuálne „vychádza“ a ak mi to nestačí, hľadám lepšie riešenie