#Článok 7

Tornádo

Tornádo

Asi väčšina z Vás zachytila informáciu, že sa už aj v našich zemepisných šírkach možeme stretnúť s vyčíňaním  tornáda. Udalosť ktorú sme si tu doteraz nevedeli predstaviť. Nebojte sa, nejdem Vám do článku písať, že určite si treba poistiť svoje domy, byty a podobne. Som si istý, že ste natoľko zodpovední, že toto je u každého z Vás vybavenou vecou.

Chcem sa dnes spolu s Vami zamyslieť nad tým, ako sa my ľudia správame, ako rozmýšľame a ako reagujeme, keď sa stane podobné nešťastie. Po takejto katastrofickej udalosti reagujeme slovami: “je to strašné, je mi to ľúto, prečo sa to muselo stať alebo muselo sa to vôbec stať?“

S pokorou si dovolím tvrdiť: “NEMUSELO”

Pretože 95 % vecí, ktoré sa stanú, majú nejakú dlhodobejšiu príčinu alebo môžme povedať, že sú niečim podmienené. Nie som klimatológ, aby som vedel presne povedať, prečo vzniklo toto tornádo. Aj keď s predpokladám, že to súvisí s globálnym otepľovaním, ktoré so sebou prináša extrémy. Bohužiaľ to globálne otepľovanie sme zapríčinili my, tým ako sa k prírode správame.

Som však finančník a venujem sa finančnému plánovaniu. A chcem Vám povedať ako si my sami prinášame do života TORNÁDA vo svojich financiách.

Kedy do môjho života príde finančné tornádo?

  • keď hovorím “teraz si chcem ešte užívať, nemôžem si vytvárať rezervy a finančne plánovať.“ A vlastne užívať si chcem celý život – to bohužiaľ v skutočnosti nejde.
  • TORNÁDO príde keď zistím, že vďaka môjmu postoju si nebudem vedieť kúpiť nehnuteľnosť, keď to budem potrebovať. Budem mať „žiadny dôchodok.“
  • keď hovorím “ja to potom vyriešim, keď to bude aktuálne.“ V danom okamihu však nemám ani šajnu, aké to riešenie bude…TORNÁDO príde, keď zistím, že daná situácia práve nastala a ja v tej chvíli nemám žiadne riešenie, ani silu a dokonca a ani zadné vrátka, aby som situáciu vyriešil.
  • keď hovorím “to je zbytočné, mne sa to nemôže stať” alebo “ja sa do takejto situácie nikdy nedostanem.” TORNÁDO príde, keď to najmenej čakám, lebo ani ja, ani nikto z nás nevie, čo bude zajtra, o týždeň alebo o 10 rokov. Paradoxne potom, keď sa stane tragédia, netrpí najviac “SUPERMAN,” ale jeho najbližší …

Čo môžeme urobiť?

Pripravovať sa, plánovať. Rozumne si rozdeľovať svoje príjmy a plánovať výdavky.

Kedy by som mal začať?

Od svojej prvej výplaty. Ak teda ešte nemáš finančný plán, nepripravuješ sa a myslíš si, že je to dôležité, určite sa ozvi. Nech potom nemusíme upratovať škody po TORNÁDE.