#Článok 14

Druhý pilier a jeho zmena od 2023

Druhý pilier a jeho zmena od 2023

Tento týždeň vláda schválila zmenu fungovania 2. dôchodkového piliera. Ako vždy, aj táto zmena má svoje plusy aj mínusy. Skúsim ti priblížiť najdôležitejšie zmeny a aj to, aký môžu mať praktický dopad.

Zavedie sa predvolená investičná stratégia, podľa ktorej štát presunie aspoň časť úspor sporiteľov do výnosnejších akciových fondov. Presun bude trvať zhruba od 5/2023 do 12/2025.

  • Akcie z dlhodobého hľadiska zarábajú v priemere viac ako dlhopisy
  • Z môjho pohľadu veľmi dôležitá a prospešná zmena pre veľkú časť sporiteľov (investorov). Hovorím o sporiteľoch (investoroch), ktorí nemajú svojho finančného poradcu, či dobrého sprostredkovateľa, alebo sa o svoje financie vôbec nestarajú.
  • Zmena im umožní zvýšiť svoj majetok na dôchodku – to by mal byt cieľ dôchodkového systému ako celku.

Výborný krok vpred. Určite chválim. Opraví sa tak čiastočne to, čo sa podarilo pokaziť vláde ešte v r. 2013, keď zaviedli “garancie.”

Čo sa vtedy stalo?

Po skončení recesie v rokoch 2008-2009, kedy sa akciové trhy prepadli, sa ekonomia konečne začala spamätávať. Investorom, ktorí neodpovedali na vyhlásenie z DSS, museli správcovské spoločnosti celé úspory presunúť do “garantovaných” dlhopisov. Kde sa dosiahnuté straty “zabetónovali.”

Bolo to veľmi zlé načasovanie veľmi zlej zmeny. Ale kto by nechcel garancie, však? Následný nárast akcií (rast je ich funkcia v dlhodobom horizonte) tak spôsobil minimálne 20-30% straty vtedajším sporiteľom, keďže sa na tomto náraste nepodieľali.

Pekne to ilustruje druhý graf, ktorý od toho momentu porovnáva výkonnosť 3 najlepšie zarábajúcich fondov z každej kategórie (𝗶𝗻𝗱𝗲𝘅 𝟵% 𝗽.𝗮., 𝗮𝗸𝗰𝗶𝗲 𝟲,𝟳% 𝗽.𝗮., 𝗱𝗹𝗵𝗼𝗽𝗶𝘀𝘆 𝟬,𝟳% 𝗽.𝗮.).

Vstup do druhého piliera bude automatický pre ľudí, ktorí začnú prvykrát platiť dôchodkové odvody a ešte nemajú 40 rokov. Táto zmena bude spustená od 05/2023.

  • Dobrovoľne budú môcť vstúpiť tí, ktorí už pracujú a nemajú 40 rokov. Rovnako, kto v ňom nebude chcieť ostať, bude môcť do 2 rokov vystúpiť.
  • Ak sa pozrieme sa demografický vývoj na Slovensku a jeho odhad na najbližšie desaťročia, pracujúcich bude ubúdať a dôchodcov pribudne (v porovnaní s dneškom). Prvý dôchodkový pilier už dlho nie je (a nebude) udržateľným systém – t.j. dôchodky z neho už budú reálne (nie nominálne) len nižšie a nižšie.
  • Preto je na mieste „automatický vstup do 2. piliera“ a vytvárať si svoj vlastný dôchodok.

Tlieskam a teším sa. Opäť pozitívna zmena.

V dlhopisových fondoch budú nové individuálne garancie, ktoré zaručia, že nikto nebude mať na dôchodkovom účte menej, než tam vložil. Od 01/2024.

Táto zmena môže mať pozitívny dopad u investorov, ktorí nastúpia do dôchodku v najbližších rokoch. Ktorí sa o svoj 2. pilier nestarali a boli v r. 2013 presunutí do garantovaných dlhopisových fondov. Otázkou je, kto tie garancie zaplatí?

Druhý pilier je v princípe pravidelné investovanie na dobu minimálne 25 rokov (65-40=25). Keď to zjednoduším – aby si ako sporiteľ (investor) nemal na účte menej ako si tam vložil, nepotrebuješ “garancie,” tie v investovaní prakticky neexistujú.

Potrebuješ mať svoje portfólio vhodne riadené a “namiešané.” Potrebuješ vhodne zvoliť kedy a koľko investuješ do akcií a dlhopisov. A toto už vie spraviť správcovská spoločnosť za teba. Ak si takú zvolíš. Vie to tiež spraviť dobrý poradca, ktorý ti navyše portfólio individuálne nastaví a vysvetlí.

Zjednoduší sa zmena správcovskej spoločnosti. Nebude už potrebné vyčkávať na Sociálnej poisťovni za akceptačným listom. Čiže menej zbytočnej administratívy pre klienta.

Zruší sa výnosový poplatok a poplatok za vedenie dôchodkového účtu. Ročný poplatok za správu sa zvýši. Zmení sa z 0,3% na 0,45% a postupne klesne na 0,4%. Horizont zmien 01/2023 do 12/2024.

Výhodou bude jednoduchšie porovnávanie poplatkov medzi správcami. Táto zmena je skôr marketingová. Veď z troch poplatkov ostane len jeden. To znie super! Až na to, že ten najzásadnejší poplatok sa “máličko” zvýši. Sporiteľom (investorom) budú náklady narastať s objemom majetku a čistý výnos sa zníži. To už neznie tak lákavo.

Jednorazový výber úspor tu bude, ale zdaní sa. Ak sporiteľovi vyjde dôchodková dávka v dostatočnej výške, môže si zvyšnú časť úspor vybrať jednorazovo alebo po častiach. Daň bude 19% alebo 25%.

Po tejto úprave zákona budú môcť byť úspory pri jednorazovom výbere zdanené. Nie je to fér vzhľadom na to, že výšku dávky 1. piliera to prakticky neovplyvní a odmenou za to, že sporiteľ myslel na svoju život v dôchodku, mu bude jeho zdanenie.

V princípe je zdaňovanie príjmov dôležitým zdrojom peňazí štátu. Ale túto zmenu,z môjho pohľadu, viac negatívne pocítia ľudia, ktorí nastúpia do dôchodku v najbližších rokoch. Sú to „pokusní králici,“ na ktorých sa systém ladil a skúšal. V mnohých prípadoch mali nevhodne zvolené stratégie, vstúpili do 2. piliera neskôr, alebo im boli presunuté úspory do dlhopisov a pod.

Príklad:

  • Predstav si, že sporiteľ (investor) má 2. pilier s hodnotou účtu okolo 10 000€. Z nasporenej sumy by si mesačne prilepšil možno o 20€ naviac k dávka 1. piliera. Pričom z 1. piliera by dostal mesačne 550€. Spolu 570€ mesačne. Tých 20€ navyše ho nespraví nemeckým dôchodcom.
  • Máš však druhú možnosť, ponechať si len dávku 1.piliera (550€) a úspory z 2. piliera vybrať jednorázovým (programovým) výberom. Celých 10 000€ si mohol doteraz použiť na čokoľvek. Na zrekonštruovanie domácnosti, peniaze investovať do svojho zdravia, či koníčkov. Po zdanení ti ostane 8100€. Super, však?

Zmenu sa však napriek vymenovaným nevýhodam nebojím označiť za dobrú. Jej plusy stále prevažujú nad mínusmi. A stále je priestor na zlepšenie. Navyše, väčšina našich klientov sa nespolieha len na štát. Investujú sami, s cieľom zabezpečiť si vlastný dôchodok. Stačí im na to 5-10% mesačného príjmu.

Ak už svoj 2. pilier máš, je fajn si ho občas nechať skontrolovať. Ak ho nemáš, môžeš ho mať, ak spĺňaš podmienky. Ak ho mať nemôžeš, aj na to existuje riešenie. Preto sa neboj pýtať si riešenia.

Veď peniaze sú na to, aby pracovali pre vás.